Serwis Turystyczny Kościeliska

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Jeziora i rzeki » Czarny Staw Gąsienicowy
 

Czarny Staw Gąsienicowy

kategoria
Jeziora i rzeki,
 
Czarny Staw Gąsienicowy
Zobacz galerię zdjęć
 

Czarny Staw Gąsienicowy jest jeziorem polodowcowym, jednym z grupy Gąsienicowych Stawów w Tatrach Wysokich. Znajduje się na wysokości 1624 m n.p.m w cyrku polodowcowym, jest to czwarte co do głębokości jezioro tatrzańskie. Nad zachodnim brzegiem jeziora wznoszą się ściany Kościeliska.

Czarny Staw Gąsienicowy jest największym jeziorem w Dolinie Gąsienicowej i jednym z dwóch jezior znajdujących się we wschodniej części nazywanej Czarną Doliną Gąsienicową. Staw ma kształt owalny i woda w nim jest przezroczysta. Nazwa jeziora ma związek z ciemnogranatowym, a momentami nawet czarnym odcieniem wody, który powstaje z powodu ocienienia wód pobliskim szczytem. Przezroczystość wody wynosi około 12 metrów. Staw zamarza zazwyczaj w październiku bądź w listopadzie, a taje około maja do lipca.

Na Czarnym Stawie Gąsienicowym znajduje się niewielka wysepka, która porośnięta jest kosodrzewiną. Już przeszło 100 lat temu, bo dokładnie w roku 1909 planowano sporą inwestycję polegającą na budowie mauzoleum Juliusza Słowackiego, jednak z powodu dużych protestów działaczy na rzecz ochrony przyrody budowa nie doszła do skutku. W roku 1881 Czarny Staw Gąsienicowy sztucznie zarybiono wpuszczając do niego pstrągi potokowe oraz źródlane.

W latach 1884 - 1920 nad brzegiem jeziora znajdował się bufet, którego właścicielem był Józef Sieczka z Zakopanego. Niestety w roku 1920 obiekt spłonął.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Ferie
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
więcej »
 

Pogoda w Kościelisku

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


obecnie gości: 6
gości dzisiaj: 261
łącznie odsłon: 1916512
od dnia: 2012-07-12
czas generowania: -0.63
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Energia z biogazu
© 2007-2018 Koscielisko.org
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kościelisko - brama do Tatr - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl