Serwis Turystyczny Kościeliska

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Skały, grupy skalne » Dolina Chochołowska Wyżnia
 

Dolina Chochołowska Wyżnia

kategoria
Skały, grupy skalne,
 
Dolina Chochołowska Wyżnia
Zobacz galerię zdjęć
 

Dolina Chochołowska Wyżnia jest zachodnim odgałęzieniem górnej części Doliny Chochołowskiej. Rozpoczyna się trochę powyżej Polany Chochołowskiej i ciągnie się aż po główną grań Tatr Zachodnich. W części dolnej Dolinę Chochołowską Wyżnią porasta las świerkowy, znajduje się tam także zarastająca.

Obecnie Polana Chochołowska, która dawniej była wypasana, znajdowały się tam również szałasy sołtysie. W czasie zimy, na przełomie 1944/1945 roku w szałasach owych zorganizowany był sztab partyzantów radzieckich. Dolinę Chochołowską Wyżnią wyrzeźbił lodowiec, jej górna część pod granią główną jest kotłem lodowcowym ograniczonym z trzech stron ścianami i stromymi stokami Wołowca, Łopaty i Czerwonego Wierchu. Od strony północnej kocioł lodowcowy jest zablokowany przez wzniesienie Kopy. Z progu skalnego znajdującego się pod wzniesieniem wypływa kilka źródeł. Źródła te dają początek Wyżniemu Chochołowskiemu Potokowi.

Przez Dolinę Chochołowską Wyżnią wiedzie szlak turystyczny znakowany na zielono. Został on oznakowany w roku 1901 i był on pierwszym znakowanym szlakiem w tejże dolinie. Szlak ten prowadzi kamienną kotliną między Wołowcem oraz Rakoniem, który nazywany jest Szeroką Ulicą w obszar niedużej przełęczy Zawracie między grzbietami wyżej wymienionych szczytów. Wschodnie zbocza Rakonia, które nazywane są Długim Upłazem opadają do Doliny Chochołowskiej Wyżniej i dawniej były wypasane.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Ferie
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
więcej »
 

Pogoda w Kościelisku

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


obecnie gości: 3
gości dzisiaj: 218
łącznie odsłon: 1916382
od dnia: 2012-07-12
czas generowania: 0.23
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Energia z biogazu
© 2007-2018 Koscielisko.org
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kościelisko - brama do Tatr - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl