Serwis Turystyczny Kościeliska

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Skały, grupy skalne » Dolina Długa
 

Dolina Długa

kategoria
Skały, grupy skalne,
 
Dolina Długa
Zobacz galerię zdjęć
 

Dolina Długa jest bocznym, zachodnim odgałęzieniem Doliny Chochołowskiej, w Tatrach Zachodnich. Obszar Doliny Długiej stworzony został ze skał osadowych pochodzących z okresu dolnej jury. Wylot doliny umiejscowiony jest na wprost polany Huciska, po drugiej stronie Chochołowskiego Potoku. Sama Dolina Długa jest dość kręta i ciągnie się pod Furkaskę, Przełęcz pod Furkaską oraz Parzątczak. Dolina Długa jest oddzielona od położonej na północ od niej Doliny Krytej niskim, lesistym grzbietem Pośrednie.

Dnem doliny spływa potok, a od strony północnej spod Jaworzyńskiego Przysłopu opada do niej żleb Wielki Ciemniak. Omawiana dolina znajduje się w paśmie reglowym i jest zalesiona. Nazwa doliny pochodzi od nazwy Długiej Polany, która znajduje się u wylotu Doliny Długiej. Dość wysoko, na grzebiecie, który oddziela Dolinę Długą od doliny Głębowiec zlokalizowane są polany Przysłop pod Furkaską i polana Jaworzyna pod Furkaską. Polany te niegdyś wchodziły w skład Hali Jaworzyna pod Furkaską.

Na terenie Doliny Długiej znajdują się bardzo rzadko występujące w polskich Karpatach rośliny takie jak między innymi szczwoligorz tatarski, przewiercień długolistny oraz zarzyczka górska. Dolina Długa w całości mieści się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i jest własnością Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi. Dolina ta jest całkowicie niedostępna dla ruchu turystycznego.

» źródło: Dolina Długa
komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Ferie
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
więcej »
 

Pogoda w Kościelisku

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


obecnie gości: 1
gości dzisiaj: 256
łącznie odsłon: 1916477
od dnia: 2012-07-12
czas generowania: -0.71
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Energia z biogazu
© 2007-2018 Koscielisko.org
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kościelisko - brama do Tatr - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl