Serwis Turystyczny Kościeliska

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Skały, grupy skalne » Dolina Filipka
 

Dolina Filipka

kategoria
Skały, grupy skalne,
 
Dolina Filipka
Zobacz galerię zdjęć
 

Dolina Filipka jest niezbyt dobrze znaną wśród turystów dolinką tatrzańską, która wcina się w stoki Gęsiej Szyi i schodzi w północnym kierunku w okolicach Zazadniej. Dolina ta ma dwa odgałęzienia takie jak Żleb za Skałką oraz Dolina Złota. Żleb za Skałką odchodzi w południowo-zachodnim kierunku, wcina się pomiędzy Łężny Wierch, a Filipczański Wierch, podchodzi pod Niżnią Filipczańską Przełęcz. Dolina Złota natomiast odgałęzia się od części głównej Doliny Filipki w południowym kierunku. W miejscu jej odgałęzienia Złoty Potok wpada do Filipczańskiego Potoku.

Omawianą dolinę otacza Gęsia Szyja oraz szczyty, które należą do jej masywu, a są to Suchy Wierch Waksmundzki, Ostry Wierch, Zadnia Kopa Sołtysia oraz Filipczański Wierch. Wyżej wymienione obszary są bardzo cenne pod względem przyrodniczym. Na Filipczańskiej Skałce rosną limby, zaś na urwisku Skałka dokonano odkrycia (w roku 1954) gniazda drozda skalnego, który jest bardzo rzadko występującym gatunkiem. W lesie, w miejscach świetlistych rośnie lilia złotogłów, na obszarze Doliny Filipki swoją ostoję mają dzięcioł czarny, jeleń i myszołów. Wędrują tędy również niedźwiedzie.

Na stokach Filipczańskiego Wierchu zlokalizowane są różne formy skałkowe, a także dwie jaskinie (na wschodnim zboczu). Jaskinie te jednak nie są udostępnione dla ruchu turystycznego. Górna część doliny objęta była niegdyś Halą Filipki i od nazwy tejże hali pochodzi nazwa doliny.

» źródło: Dolina Filipka
komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Ferie
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
więcej »
 

Pogoda w Kościelisku

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


obecnie gości: 3
gości dzisiaj: 216
łącznie odsłon: 1916332
od dnia: 2012-07-12
czas generowania: 0.21
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Energia z biogazu
© 2007-2018 Koscielisko.org
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kościelisko - brama do Tatr - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl