Serwis Turystyczny Kościeliska

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Skały, grupy skalne » Dolina Goryczkowa Świńska
 

Dolina Goryczkowa Świńska

kategoria
Skały, grupy skalne,
 
Dolina Goryczkowa Świńska
Zobacz galerię zdjęć
 

Dolina Goryczkowa Świńska (albo po prostu Dolina Świńska) jest zachodnim odgałęzieniem górnej części Doliny Goryczkowej w Tatrach Zachodnich. Zachodnie zbocza doliny tworzy Goryczkowa Czuba oraz jej grzbiet o nazwie Kondratowy Wierch, zaś wschodnie stoki tworzone są przez Pośredni Goryczkowy Wierch. Od południa dolina tworzona jest przez grań główną Tatr z Goryczkową Przełęczą Świńską. Dolina Świńska znajduje się na wysokości około 1350-1700 m n.p.m. Dolna część Doliny Goryczkowej Świńskiej zakończona jest progiem na wysokości około 1350-1550 m n.p.m. (jest to wspólny próg dla omawianej doliny oraz Doliny Goryczkowej pod Zakosy znajdującej się w sąsiedztwie). Powyżej progu mieści się górna część doliny czyli Świński Kocioł, który jest dwupiętrowym kotłem lodowcowym.

Nazwa Doliny Goryczkowej Świńskiej ma ludowe pochodzenie i odnosi się do tego, że według juhasów wypasających tu owce trawa w dolinie była bardzo marna, czyli właśnie "świńska", ponadto w dolinie są liczne piarżyska, dziury oraz kamienie. Przez dno doliny przepływa nieduży potok o nazwie Świński Potok, który miejscami traci wodę, uchodzi on do Goryczkowego Potoku. W górnej części doliny, pod główną granią zlokalizowane jest źródełko, następne mieści się w dolnej części Pośredniego Goryczkowego Wierchu. Z bardzo stromych stoków doliny w czasie zimy schodzą lawiny.

Dolina Goryczkowa Świńska dawniej była intensywnie wypasana i była częścią Hali Goryczkowej, ale od momentu całkowitego zniesienia pasterstwa zbocza doliny powoli porastają kosodrzewiną. Chociaż przez dolinę nie wiedzie żaden ze szlaków turystycznych, to Tatrzański Park Narodowy pozwana na uprawianie tam turystyki narciarskiej w okresie zimowym. Na obszarze doliny odkryto turzycę czarną, która jest rośliną bardzo rzadko występującą w Polsce i to tylko w Tatrach Zachodnich, w nielicznych miejscach.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Ferie
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
więcej »
 

Pogoda w Kościelisku

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


obecnie gości: 2
gości dzisiaj: 218
łącznie odsłon: 1916388
od dnia: 2012-07-12
czas generowania: 0.3
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Energia z biogazu
© 2007-2018 Koscielisko.org
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kościelisko - brama do Tatr - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl