Serwis Turystyczny Kościeliska

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Skały, grupy skalne » Dolinka Buczynowa
 

Dolinka Buczynowa

kategoria
Skały, grupy skalne,
 
Dolinka Buczynowa
Zobacz galerię zdjęć
 

Dolinka Buczynowa jest niedużych rozmiarów doliną wiszącą, ma nieco ponad pół kilometra długości. Znajduje się ona w Tatrach Wysokich i jest bocznym odgałęzieniem Doliny Roztoki. Dolinkę Buczynową otaczają Buczynowe Turnie, Granaty, Czarne Ściany oraz stoki Koziego Wierchu. Od strony Doliny Roztoki dolinka ta jest podcięta wysokim progiem. Biegnie tamtędy turystyczny szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Krzyżne.

Dno Dolinki Buczynowej jest pokryte głazami i piargami. Pośród nich zbiera się woda w niedużej niecce, która tworzy Buczynowy Stawek, który jest stawkiem okresowym. W dolnej części Dolinki Buczynowej znajdują się płaty kosodrzewiny. Kiedyś dolinka ta wchodziła w skład Hali Pięć Stawów i była wypasana. Jeśli chodzi o samą nazwę dolinki to nie pochodzi ona od leksemu "buczyna", gdyż w Tatrach na wysokości na jakiej znajduje się Dolinka Buczynowa nie rosną buki. Według przekazów góralskich nazwa dolinki pochodzi od juhasa, który na nazwisko miał Budz bądź też Bucz. Ponoć zabił się on podczas poszukiwania owiec, które mu zaginęły - spadł ze skały nad dolinką.

W roku 1902 ksiądz Walenty Gadowski pisał o Dolince Buczynowej:

„Głucha tu pustynia, Europa została za tobą gdzieś w oddali, a otacza cię natura pierwotna, wspaniała i majestatyczna, ale tak dzika i groźna, że czujesz się wobec niej marnym, nikłym prochem”.

Dolinka ta jest bardzo typową doliną wiszącą znajdującą się po polskiej stronie Tatr. Niedaleko wylotu dolinki, na południowo-wschodnich zboczach Małej Buczynowej Turni znajduje się Buczynowa Koleba, gdzie kiedyś zatrzymywali się pasterze wraz z owcami.

» źródło: Dolinka Buczynowa
komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Ferie
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
więcej »
 

Pogoda w Kościelisku

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


obecnie gości: 4
gości dzisiaj: 259
łącznie odsłon: 1916500
od dnia: 2012-07-12
czas generowania: 0.23
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Energia z biogazu
© 2007-2018 Koscielisko.org
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kościelisko - brama do Tatr - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl