Serwis Turystyczny Kościeliska

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Skały, grupy skalne » Dolinka Chłabowska
 

Dolinka Chłabowska

kategoria
Skały, grupy skalne,
 
Dolinka Chłabowska
Zobacz galerię zdjęć
 

Dolinka Chłabowska jest doliną reglową znajdującą się w polskich Tatrach Zachodnich, między Doliną Olczyską i Doliną Suchej Wody. Dolina ta górą sięga pod Przysłop Olczyski, od strony południowej opiera się o Królowy Grzbiet, od zachodu o Wielki Kopaniec i Mały Kopaniec, od wschodu Dolinka Chłabowska jest ograniczona niską i podłużną wypukłością, która odgałęzia się od Królowego Grzbietu (kilkadziesiąt metrów na wschód od Wielkiej Szatry i ciągnie się po Toporową Cyrhlę).

Nazwa dolinki została wprowadzona przez Władysława Cywińskiego, wcześniej w ogóle nie była nazwana. Dolinka ta ma wylot przy ogromnym zakręcie słynnej Drogi Oswalda Balzera, między Jaszczurówką a Toporową Cyrhlą, na wysokości około 975 m n.p.m. Niecałe 200 metrów niżej zlokalizowany jest wylot Doliny Suchej, która opada Przełęczy między Kopieńcami i jest odnogą Dolinki Chłabowskiej.

Dnem Doliny Chłabowskiej okresowo spływa potok o nazwie Potok Chłabowski, który ma swoje źródła na polanie Kopieniec. W dawnych czasach cały teren dolinki razem z polaną należał do Hali Kopieniec, stada pędzone były na wypas drogami omijającymi najgłębiej wcięty dolny fragment doliny. Na chwilę obecną istnieje tylko wypas kulturowy, który ma miejsce jedynie na polanie, zaś górną częścią Dolinki Chłabowskiej wiedzie szlak turystyczny z Toporowej Cyrhli przez polanę Kopieniec, Przysłop, Olczyski i Dolinę Olczyską do Jaszczurówki.

» źródło: Dolinka Chłabowska
komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Ferie
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
więcej »
 

Pogoda w Kościelisku

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


obecnie gości: 4
gości dzisiaj: 214
łącznie odsłon: 1916315
od dnia: 2012-07-12
czas generowania: 0.34
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Energia z biogazu
© 2007-2018 Koscielisko.org
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kościelisko - brama do Tatr - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl