Serwis Turystyczny Kościeliska

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Jeziora i rzeki » Dwoiśniak
 

Dwoiśniak

kategoria
Jeziora i rzeki,
 
Dwoiśniak
Zobacz galerię zdjęć
 

Dwoiśniak to dwa niewielkich rozmiarów stawki, z których jeden jest wyschnięty na chwilę obecną. Dwoiśniak znajduje się w Dolinie Zielonej Gąsienicowej, na Roztoce Stawiańskiej, około jednego kilometra od schroniska Murowaniec (poniżej dolnej stacji kolei krzesełkowej na Kasprowy Wierch), w Tatrach.

W literaturze tatrzańskiej opracowanej już wiele lat temu Dwoiśniak opisany jest jako dwa nieduże jeziorka. Dwoiśniak Wyżni czyli staw południowy jest położony na wysokości 1590m n.p.m., ma on powierzchnię 0,003 ha, jego głębokość to 0,2 metra, zaś Dwoiśniak Niżni czyli staw północny jest położony na wysokości 1588,2 m n.p.m., ma on powierzchnię 0,015 ha, jego głębokość to 2,8 metra. W tej chwili jednak sytuacja stawków wygląda nieco inaczej. Otóż Dwoiśniak Niżni konsekwentnie zasypywany jest materiałem, który nanoszony jest przez deszcze. Pomimo tego w dalszym ciągu jest to jezioro stałe, które nie wysycha nawet podczas suszy. Na zdjęciu satelitarnym pochodzącym z roku 2004 Dwoiśniak Niżni ma powierzchnię 0,007 ha zatem niemal połowę mniejszą, aniżeli wynika to z dawnych opracowań. Dwoiśniak Wyżni zaś jest zarośnięty trawą i całkiem wyschnięty.

Jako przyczynę tego stanu rzeczy często podaje się po prostu działalność ludzką. W ten sposób pisał o tym profesor Marian Gieysztor w roku 1952, w czasopiśmie o nazwie "Chrońmy Przyrodę Ojczystą":

W czasie budowy największej nartostrady w Tatrach, prowadzącej z Kasprowego Wierchu przez Halę Goryczkową i Halę Kopieniec do Jaszczurówki [...] zniszczone zostało m.in. otoczenie dwu małych stawków zwanych Dwoiśniakami, szkody powstały również w obrębie samych stawków przez spuszczenie wody ze stawku górnego.”

Przy Dwoiśniaku i jego najbliższym otoczeniu żyje traszka górska oraz karpacka, a ponadto swoje gody odbywają tu żaby trawne. Jeziorko to może pochwalić się również bardzo ciekawą fauną bezkręgowców. Właśnie tutaj żyje widłonoga, która jest endemitem tatrzańskim czyli gatunkiem nigdzie indziej nie spotykanym w warunkach naturalnych. Dwoiśniaka możemy obejrzeć z bliska bowiem zaraz przy nim wiedzie znakowany na żółto szlak turystyczny prowadzący do schroniska Murowaniec na Kasprowy Wierch.

» źródło: Dwoiśniak
komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Ferie
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
więcej »
 

Pogoda w Kościelisku

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


obecnie gości: 5
gości dzisiaj: 261
łącznie odsłon: 1916515
od dnia: 2012-07-12
czas generowania: 0.38
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Energia z biogazu
© 2007-2018 Koscielisko.org
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kościelisko - brama do Tatr - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl