Serwis Turystyczny Kościeliska

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Jaskinie i groty » Jaskinia Mroźna
 

Jaskinia Mroźna

inne nazwy
Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliska
kategoria
Jaskinie i groty,
 
Jaskinia Mroźna
Zobacz galerię zdjęć
 

Jaskinia Mroźna jest z wielu powodów jedną z bardziej atrakcyjnych tatrzańskich jaskiń udostępnionych dla turystów. Znajduje się ona w Tatrach, na wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej, w masywie Organów. Mieści się ona około 120 metrów ponad dnem doliny. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 1100 m n.p.m., a otwór wyjściowy na wysokości 1112 m n.p.m. Długość jaskini wynosi 560 metrów. Ciekawostką jest, że jest to jedyna jaskinia na terenie całych Tatr, która w roku 1959 została oświetlona elektrycznie za pomocą agregatu spalinowego specjalnie na potrzeby turystów.

Sama nazwa jaskini wywodzi się stąd, że wewnątrz niej panuje stała, bardzo niska temperatura nie przekraczająca 6 stopni Celsjusza. Ponadto zwiedzanie odbywa się przy silnych powiewach zimnego powietrza, a na ścianach jaskini znajdują się specyficzne białe nacieki, które mogą przypominać szron.

Szata naciekowa Jaskini Mroźnej jest tak naprawdę uboga w porównaniu z jaskiniami, które niestety z różnych względów nie są udostępnione dla turystów. Niemniej jednak z jaskiń, które są dostępne dla turystów to właśnie Jaskinia Mroźna prezentuje najciekawszą i najbogatszą szatę naciekową.

Jaskinia Mroźna z pewnością robi wrażenie na każdym kto ją odwiedzi, jednak w porównaniu z innymi tatrzańskimi jaskiniami jest ona dość mała. Jest w zasadzie pojedynczym korytarzem i jest to typowa jaskinia o rozwinięciu poziomym. Została ona stworzona poprzez przepływ wód podziemnych Potoku Kościeliskiego.

Pierwsze 8 metrów jaskini to korytarz sztuczny, później zaczyna się trasa przy Cmentarzysku Nacieków, dalej mamy Zwaliska i Biały Chodnik, który doprowadza nas do Wielkiej Komory. Jest ona długa na 27 metrów oraz wysoka na 10 metrów. W tym miejscu zaczynają się wielkie atrakcje dla turystów jakimi jest rzeźba krasowa. Koniecznie należy zwrócić uwagę na tak zwaną Zasłonę czyli brązową polewę na lewej ścianie nad komorą. Innym ciekawym reliktem przeszłości jest Sabałowe Jeziorko, które powstało w czasach kiedy to jeszcze dno Doliny Kościeliskiej mieściło się na podobnym poziomie co sama jaskinia. Najładniejsza szata naciekowa znajduje się w salce kończącej się Ogródkiem ze stalagmitami. Z jaskini wychodzi się przez tak zwaną Komorę Wstępną. Została ona tak nazwana, bo to właśnie od niej rozpoczęła się dawno temu eksploracja jaskini.

Zwiedzanie Jaskini Mroźnej trwa około 40 minut. Rozpoczynamy od północnego otworu mieszczącego się 120 metrów nad dnem Doliny Kościeliskiej. Jaskinię można zwiedzać do końca października. Za bilet normalny zapłacimy 3 zł, a za bilet ulgowy 2,50 zł.

» źródło: Jaskinia Mroźna
komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Ferie
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
więcej »
 

Pogoda w Kościelisku

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


obecnie gości: 2
gości dzisiaj: 256
łącznie odsłon: 1916470
od dnia: 2012-07-12
czas generowania: -0.68
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Energia z biogazu
© 2007-2018 Koscielisko.org
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kościelisko - brama do Tatr - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl