Serwis Turystyczny Kościeliska

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Jaskinie i groty » Jaskinia Raptawicka
 

Jaskinia Raptawicka

kategoria
Jaskinie i groty,
 
Jaskinia Raptawicka
Zobacz galerię zdjęć
 

Jaskinia Raptawicka znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Prowadzi do niej ścieżka znajdująca się przeszło 4 kilometry od Kir, 100 metrów od Skały Pisanej, w Raptowickiej Turni. Otwór jaskini, który znajduje się około 180 metrów powyżej koryta Kościeliskiego Potoku widać dość dobrze z drogi prowadzącej dnem doliny.

Jest to jedna z kilku jaskiń w Tatrach udostępniona do zwiedzania. Można udać się do niej samodzielnie, bez przewodnika. We wnętrzu jaskini jest dość niska temperatura. Do głównego otworu wejściowego mającego średnicę około 3 metrów prowadzi zejście 4-metrowym pionowym progiem po stalowej drabinie. Główna komora to pojedyncza spora sala wysoka na 10 do 15 metrów o rozmiarach 10 x 40 metrów. W stropie widoczne są dwa otwory małych studzienek. Od sali prowadzi parę bocznych korytarzy, które są ślepe. Korytarz znajdujący się po lewej stronie ma długość 20 metrów, opada w dół i wiedzie do bardzo ciasnej szczeliny. Przez ową szczelinę można przedostać się do kolejnej małej sali, a z niej do szerszego korytarza, gdzie znajduje się kapliczka.

Jak twierdzą naukowcy Jaskinia Raptawicka najprawdopodobniej stanowi część bardzo skomplikowanego systemu kolejnej jaskini - Jaskini Mylnej. Sama Jaskinia Raptawicka powstała w chwili zapadnięcia się znajdujących się pod nią komór. Dno jaskini jest pokryte skałami wapiennymi, namuliskiem oraz otoczakami. W namulisku znaleziono szczątki różnych zwierząt z okresu plejstocenu.

Po raz pierwszy Jaskinię Raptawicką opisał w roku 1887 Gwalbert Pawlikowski.

» źródło: Jaskinia Raptawicka
komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Ferie
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
więcej »
 

Pogoda w Kościelisku

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


obecnie gości: 1
gości dzisiaj: 256
łącznie odsłon: 1916471
od dnia: 2012-07-12
czas generowania: 0.28
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Energia z biogazu
© 2007-2018 Koscielisko.org
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kościelisko - brama do Tatr - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl