Serwis Turystyczny Kościeliska

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Kościoły i klasztory » Kościół Jezuitów Na Górce
 

Kościół Jezuitów Na Górce

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Kościół Jezuitów Na Górce
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół "Na Górce" jest kościołem pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, należy on do parafii św. Rodziny. Świątynia powstawała w latach 1899 - 1908. Mieści się na ulicy Kaszelewskiego 9, na południowym stoku Gubałówki.

Autorem projektu był jezuita Stanisław Dydka. Kościół budowany był pod kierunkiem ks. Michała Andrzejczaka. Kościół ma niejednorodny wystrój. Znajdują się w nim zarówno elementy słynnego stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza jak również elementy "sposobu zakopiańskiego" Edgara Kovtsa, który uczył właśnie Dydka.

Ołtarz główny wedle projektu Stanisława Dydka wyrzeźbił Józef Turko pochodzący z Przemyśla. I obraz ten jest wierną kopią wizerunku pochodzącego z rzymskiego kościoła oo. Redemptorystów. Zakopiański rzeźbiarz Józef Skotnica wyrzeźbił figury świętych Ignacego Loyoli oraz Franciszka Ksawerego. Antepedium "Ostatnia Wieczerza" według Leonarda da Vinci zostało wyrzeźbione przez Michała Zawiślana. Ołtarze boczne ozdobione są obrazami Felicji Sumińskiej, Bottoniego oraz Floriana Cynka.

Boczna kaplica św. Andrzeja zawiera ołtarz według projektu Wojciecha Brzegi, który został wykonany przez Franciszka Stanowskiego, ołtarz namalowany jest przez Jana Gąsienicę Szostaka, a antepedium wyrzeźbione zostało przez Pawła Szczerbę. W kaplicy św. Ignacego Loyoli wnętrze urządził Wojciech Brzega.

Kościół "Na Górce" słynie z tego, że już od przeszło 30 lat górale podążają do niego i ślubują tam wstrzemięźliwość. Msze Święte w kościele odbywają się w każdą niedzielę i święta w godzinach: 6.00, 8.00, 10.00, 12.00, 18.00.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Ferie
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
więcej »
 

Pogoda w Kościelisku

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


obecnie gości: 2
gości dzisiaj: 262
łącznie odsłon: 1916551
od dnia: 2012-07-12
czas generowania: 0.24
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Energia z biogazu
© 2007-2018 Koscielisko.org
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kościelisko - brama do Tatr - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl