Serwis Turystyczny Kościeliska

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Kościoły i klasztory » Kościół Salwatorianów
 

Kościół Salwatorianów

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Kościół Salwatorianów
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół Salwatorianów znajduje się przy Bulwarach Słowackiego. Autorem projektu kościoła był Marian Dziewoński, a jego projekt w późniejszym czasie rozwinął Jerzy Haber. Budowa kościoła rozpoczęła się już w 1956 roku, jednak z powodu bardzo wielu przeszkód związanych z typowo administracyjnymi kwestiami zakończyła się ona dopiero aż 12 lat później. Kościół Salwatorianów został konsekrowany w roku 1968.

Jest on budowlą bardzo nowoczesną w równej mierze jeśli chodzi o kształt bryły świątyni, jak również o wyposażenie wnętrza. Jest to kościół jednonawowy, który został wykończony w zgodzie z zasadami liturgii wprowadzonymi przez II Sobór Watykański. W związku z tym nie znajdziemy w jego wnętrzu tradycyjnych ołtarzy, a raczej bardzo skromny modrzewiowy Stół Pański, który postawiony jest w środku półokrągłego prezbiterium. Znajduje się tam także drewniana ambona do liturgii słowa oraz drewniana chrzcielnica.

Kościół Salwatorianów jest jednym z niewielu naprawdę dobrych przykładów nowoczesnego regionalizmu na Podhalu. Dach kościoła jest stromy. Dach oraz strzelista wieża kryte są gontem. Duże okna ozdobione zostały witrażami autorstwa Andrzeja Gałka. Całe wyposażenie znajdujące się we wnętrzu kościoła w ciekawy i inspirujący sposób łączy sztukę nowoczesną z tradycją ludową.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Ferie
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
więcej »
 

Pogoda w Kościelisku

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


obecnie gości: 4
gości dzisiaj: 262
łącznie odsłon: 1916540
od dnia: 2012-07-12
czas generowania: 0.2
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Energia z biogazu
© 2007-2018 Koscielisko.org
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kościelisko - brama do Tatr - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl