Serwis Turystyczny Kościeliska

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Muzea » Muzeum Harcerskie
 

Muzeum Harcerskie

Muzeum Harcerskie im. Olgi i Andrzeja Małkowskich

adres
Muzeum Harcerskie im. Olgi i Andrzeja Małkowskich
Droga do Rojów 6
34-500 Zakopane
kontakt
tel. 18 201 45 30

kategoria
Muzea,
 
Muzeum Harcerskie
Zobacz galerię zdjęć
 

Muzeum Harcerskie imienia Olgi i Andrzeja Małkowskich powstało dokładnie 18 maja 2001 roku, czyli w 90. rocznicę powstania harcerstwa. Jego patronatami są twórcy harcerstwa czyli Małkowscy. Muzeum zostało powołane przez Stowarzyszenie imienia Olgi i Andrzeja Małkowskich pod kierownictwem harcmistrza Lesława Dalla (nauczyciela historii oraz instruktora harcerskiego).

Stowarzyszenie imienia Olgi i Andrzeja Małkowskich przez wiele, bo ponad 20 lat starało się o to, by odzyskać dom "Turnia", w którym swego czasu mieszkała Olga Małkowska i to właśnie tam chciano zorganizować muzeum. Cel jednak nie został osiągnięty, dlatego też Stowarzyszenie znalazło inną siedzibę w tak zwanej "Sobczakówce" znajdującej się niedaleko skrzyżowania z ulicą Kościelną. "Sobczakówka" to dawna siedziba rodu Gąsieniców-Sobczaków, obecnie będąca własnością Muzeum Tatrzańskiego. Jest to budynek drewniany, kryty gontem, zbudowany na słynny styl zakopiański.

Muzeum Harcerskie jest po części muzeum biograficznym gromadzącym przede wszystkim pamiątki po Oldze Małkowskiej, z domu Drahonowskiej. Była ona bowiem pierwszą polską skautką, założycielką oraz pierwszą drużynową I. Drużyny Skautek im. Emilii Plater we Lwowie. W roku 1939 została ona odznaczona Krzyżem Zasługi od samej królowej Anglii Elżbiety, Królowej Matki. Krzyż Zasługi jest najwyższym odznaczeniem skautek brytyjskich. Część ekspozycji poświęcona jest również Andrzejowi Małkowskiemu. Ciekawym eksponatem jest najstarsza książka skautowska pod tytułem "Skautintel jako system wychowania młodzieży" napisana właśnie przez Andrzeja Małkowskiego. Ponadto w muzeum znajdują się również dzienniki napisane przez Olgę Małkowską. Prócz pamiątek po rodzinie Małkowskich takich jak meble, odznaczenia czy dokumenty znajdziemy w muzeum okresowe wystawy dotyczące harcerstwa.

» źródło: Muzeum Harcerskie
komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Ferie
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
więcej »
 

Pogoda w Kościelisku

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


obecnie gości: 3
gości dzisiaj: 216
łącznie odsłon: 1916336
od dnia: 2012-07-12
czas generowania: 0.23
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Energia z biogazu
© 2007-2018 Koscielisko.org
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kościelisko - brama do Tatr - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl