Serwis Turystyczny Kościeliska

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Jeziora i rzeki » Siwe Stawki
 

Siwe Stawki

kategoria
Jeziora i rzeki,
 
Siwe Stawki
Zobacz galerię zdjęć
 

Pod nazwą Siwe Stawki kryją się dwa niewielkich rozmiarów jeziora znajdujące się w Dolinie Pyszniańskiej, która to jest górnym odgałęzieniem znanej turystycznie Doliny Kościeliskiej. Siwe Stawki mieszczą się na wschodnich zboczach Ornaku, na dnie Siwej Kotlinki (która jest pozostałością dawnego kotła polodowcowego), poniżej Siwej Przełęczy. Jeziorka nie posiadają odpływu i dopływu. Co ciekawe zlokalizowane są one w bardzo nasłonecznionym miejscu, na odkrytym stoku, a to sprawia, że woda w nich jest o wiele cieplejsza aniżeli w innych jeziorach tatrzańskich.

Poziom wody w Siwych Stawkach jest mocno zmienny i zależy on od opadów atmosferycznych.

  • Wyżni Siwy Stawek czyli południowo-zachodni jest położony na wysokości 1718 m n.p.m., ma on powierzchnię 0,037ha. Jest on długi na około 28 metrów i szeroki na około 20 metrów, jego głębokość sięga 1 metra.
  • Niżni Siwy Stawek czyli północno-wschodni jest położony na wysokości 1716 m n.p.m. i ma on powierzchnię 0,046 ha. Jest długi na około 32 metry i szeroki na około 21 metrów. Jego głębokość to około 1,8 metra.

Od jeziorka górnego do dolnego płynie nieduży strumyczek długi na około 30 metrów. Po raz pierwszy Siwe Stawki zmierzył w roku 1932 Jerzy Młodziejewski, a w roku 1934 powtórnego pomiaru dokonał Wojskowy Instytut Geodezyjny.

Teren Doliny Pyszniańskiej w całości znajduje się w granicach ścisłego rezerwatu przyrody, dlatego też w okolicy Siwych Stawków nie wiedzie żaden turystyczny szlak, ale można je obejrzeć z dość bliskiej odległości ze szlaków, które biegną wyżej przez Siwą Przełęcz, Siwe Turnie oraz Liliowe Turnie. Obszar wkoło stawków wcześniej przynależał do Hali Ornak, był wypasany i do teraz zachował on charakter górskiej hali. W tej chwili pojawiają się tam coraz to liczniej kępy kosodrzewiny co jest jednoznaczne z tym, że w niedalekiej przyszłości obszar ten zarośnie nią. W ten sposób utworzy się piętrowy układ roślin typowy dla Tatr. Wobec tego Siwe Stawki zapewne staną się niewidoczne.

» źródło: Siwe Stawki
komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Ferie
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
więcej »
 

Pogoda w Kościelisku

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


obecnie gości: 4
gości dzisiaj: 220
łącznie odsłon: 1916413
od dnia: 2012-07-12
czas generowania: 0.2
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Energia z biogazu
© 2007-2018 Koscielisko.org
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kościelisko - brama do Tatr - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl