Serwis Turystyczny Kościeliska

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Jeziora i rzeki » Smreczyński Staw
 

Smreczyński Staw

kategoria
Jeziora i rzeki,
 
Smreczyński Staw
Zobacz galerię zdjęć
 

Smreczyński Staw jest tatrzańskim jeziorem polodowcowym, morenowym. Znajduje się w Tatrach Zachodnich, u wylotu Doliny Pyszniańskiej oraz Hali Smreczyny, powyżej Doliny Kościeliskiej. Jezioro to zlokalizowane jest na wysokości 1226 m n.p.m. Powstało ono w zagłębieniu pomiędzy morenami dwóch lodowców, jego powierzchnia sięga 0,75 ha, jego średnia głębokość wynosi około 1,8 metra, zaś głębokość maksymalna 5,3 metra. Jest to zbiornik wodny o pojemności 13,540 metrów sześciennych. Przeźroczystość wody w Smreczyńskim Stawie jest niewielka, bo wynosi zaledwie 1,5 metra (do dwóch metrów).

Smreczyński Staw w całości jest otoczony przez las. Ponad lasem zaś górują Smreczyński Wierch o wysokości 2086 m n.p.m., Kamienista o wysokości 2126 m n.p.m. i Błyszcz o wysokości 2158 m n.p.m. Z okolic stawu widać także zbocza Starorobociańskiego Wierchu wznoszącego się na wysokość 2178 m n.p.m. Szczytami tymi przebiega naturalna granica pomiędzy Polską i Słowacją. W niedalekiej odległości od Smreczyńskiego Stawu znajdują się również dwie polany takie jak Wyżnia Smreczyńska Polana i Niżna Smreczyńska Polana, które obecnie zarastają.

Smreczyński Staw różni się dość mocno od innych tatrzańskich jezior przede wszystkim tym, że obserwuje się tam bardzo wysoki rozwój życia organicznego. Występuje tam wiele płazów takich jak między innymi traszka górska i karpacka, żaba trawna. Ponadto Smreczyński Staw jest jednym z niewielu jezior, które nie są położone na dnie dzikiego kotła polodowcowego, otoczonego stromymi ścianami, ale na równinie w lesie. Brzegi jeziora są dość bagniste i porośnięte licznymi roślinami bagiennymi. W roku 1850 Kazimierz Wodzicki napisał o tym jeziorze " woda brunatna i śmierdząca, pełna robactwa".

Jezioro w całości mieści się na obszarze ochrony ścisłej "Pyszna, Tomanowa, Pisana". W Smreczyńskim Stawie znajdują się głównie brunatnice, a także słodkowodny krasnorost o nazwie Batrachospermum, który w Polsce jest rzadkim okazem. Równie rzadko spotykana w Karpatach jest rosnąca nad brzegami czermień błotna. Smreczyński Staw występuje także w rodzimej kulturze. Dawniej górale uważali, że owo jezioro nie posiada w ogóle dna. Jedna z legend głosi, że pewny gazda rozpoczął kopanie rowu odwadniającego, w tym celu, aby spuścić wodę z jeziora i zamienić je w łąkę. Wtedy to usłyszał głos dochodzący z wody. Ów głos ostrzegł gazdę, iż jeśli nie zaprzestanie kopania to woda ze Smreczyńskiego Stawu zaleje nie tylko całą okolicę, ale i wszystkie miejscowości, aż po samo morze. Jezioro występuje w malarstwie, malowali je Walety Eljasz-Radzikowski, Leon Wyczółkowski czy Wojciech Gerson. Pojawia się ono także w literaturze. Opisywał je Stefan Żeromski w drugim tomie "Popiołów", zaś Seweryn Goszczyński pisze o nim w swej "Odzie".

» źródło: Smreczyński Staw
komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Ferie
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
więcej »
 

Pogoda w Kościelisku

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


obecnie gości: 2
gości dzisiaj: 215
łącznie odsłon: 1916329
od dnia: 2012-07-12
czas generowania: 0.21
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Energia z biogazu
© 2007-2018 Koscielisko.org
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kościelisko - brama do Tatr - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl