Serwis Turystyczny Kościeliska

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Zabytkowe budynki Kościelisko » Willa "Dyrektorówka"
 

Willa "Dyrektorówka"

adres
Willa "Dyrektorówka" - Wojskowy Dom Wypoczynkowy Kościelisko
Nędzy Kubińca Stanisława 101
kontakt
tel.

kategoria
Zabytkowe budynki,
 
Willa
Zobacz galerię zdjęć
 

"Dyrektorówka" została wzniesiona z inicjatywy Bronisławy oraz Kazimierza Dłuskich. Bronisława Dłuska była siostrą Marii Skłodowskiej-Curie. Sam Dłuski już w roku 1897 odwiedził Zakopane (Kościelisko dawniej stanowiło część Zakopanego). Tak bardzo spodobało mu się tam, iż postanowił założyć bardzo nowoczesne sanatorium przeciwgruźlicze. Aby jednak ten cel osiągnąć, potrzebował wspólników, a stali się nimi wspomniana już Maria Skłodowska-Curie, Ignacy Paderewski oraz Henryk Sienkiewicz.

W roku 1900 Dłuscy na stałe przenieśli się do Zakopanego, a w roku 1902 powstało sanatorium przy obecnej ulicy Nędzy Kubińca Stanisława 101. Obiekt nazywany był później Sanatorium im. Bronisławy i Kazimierza Dłuskich. Sanatorium to posiadało bardzo dobrą sławę, uznawane było za doskonałą placówkę naukową i leczniczą. Dłuski wydał bardzo wiele prac naukowych dotyczących gruźlicy. W roku 1927 sanatorium zostało przekształcone na Wojskowy Dom Wypoczynkowy w Kościelisku.

Do dnia dzisiejszego willa jest bardzo rozpoznawalnym i jednym z bardziej reprezentacyjnych budynków w Kościelisku. Przy budynku głównym mieści się modrzewiowy dom, w którym mieszkali Dłuscy. Domek ten często jest zwany Willą z modrzewia, bądź też Dworkiem Prezydenckim. W roku 1933 był w nim sam Ignacy Mościcki. Willę tę wybudowano wedle projektu znanego i cenionego artysty, Stanisława Witkiewicza. Przebywali tu między innymi Józef Piłsudski, Edward Rydz-Śmigły, a także kolejni prezydenci (Wałęsa, Kwaśniewski).

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Ferie
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
więcej »
 

Pogoda w Kościelisku

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


obecnie gości: 4
gości dzisiaj: 259
łącznie odsłon: 1916501
od dnia: 2012-07-12
czas generowania: 0.23
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
Energia z biogazu
© 2007-2018 Koscielisko.org
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kościelisko - brama do Tatr - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl